Početkom septembra prošle godine, tokom samita zemalja BRIKS-a u Južnoj Africi, po prvi put u javnosti predstavljena je novčanica koja bi mogla postati nova svetska valuta.
Blok od pet zemalja postao je jači za šest novih članova na samitu 2023. godine, što ukazuje na rastući uticaj organizacije.
Iranski državni televizijski i radio servis izveštavao je tada ovom događaju kao o udarnoj vesti.
„Ruski ambasador u Južnoj Africi demonstrirao je novčanicu BRIKS 100 tokom ceremonije u ambasadi UAE u Pretoriji“, objavljeno je tada.
Događaji iz Pretorije u potpunosti se uklapaju u plan ovog saveza o dedolarizaciji međunarodne trgovine i što široj upotrebi nacionalnih valuta jedan je od osnovnih postulata BRIKS-a.
Samit BRIKS
Spekulacije da bi BRIKS mogao plasirati svoju valutu na svetsko tržište u 2024. godini dobijaju sve više na zamahu ako se uzme u obzir najavljeni samit ove organizacije u Kazanju ove godine.
Mišljenja ekonomskih stručnjaka o implikacijama ili potencijalu BRIKS valute su podeljena. Ipak, značaj nove valute za dalji razvoj saveza mogao bi biti od presudnog značaja.
Posvećenost diversifikaciji iz američkog dolara u međunarodnim transakcijama sugeriše da bi zajednička valuta mogla biti strateški korak u daljem jačanju ekonomske saradnje među članicama.
Promena geopolitike
BRIKS kao ekonomska alijansa svakako nije nov fenomen u geopolitičkom sektoru. Međutim, BRIKS je u 2023. godini postao jedna od glavnih geopolitičkih tema zbog svoje borbe za multipolarni svetski poredak i okončanja dominacije dolara.
Svi znaci ukazuju na to da blok razvija svoju valutu u svrhu jednostrane trgovine. Projekat koji je razmatran tokom prošle godine dobija sve više na značaja ako imamo u vidu sankcije zapadnih zemalja prema Rusiji koja bi formiranjem valute BRIKS-a nesumnjivo ostvarila benefite.
Nekoliko zvaničnika BRIKS-a je u avgustu prošle godine govorilo o značaju stvaranja sopstvene valute ocenjujući da takav potez povećava naše opcije plaćanja i smanjuje naše ranjivosti kada je reč o ekonomiji zemalja članica.